WML 5 2023
FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH
WARMIA MAZURY LOKALNIE
EDYCJA 5
2023 rok
Na obszarze działania Punktu Animacyjno-Doradczego Stowarzyszenia Łączy Nas Kanał Elbląski Lokalnej Grupy Działania dofinansowane w 2023 roku zostało 7 grup. Łączna wartość projektów zrealizowanych przez wnioskodawców to 46 778,00 zł, w tym 30 000,00 zł dotacji.
Projekty zrealizowane w 2023 roku:
3/EL/2023
Nazwa realizatora: STOWARZYSZENIE CENTRUM SZKOLENIA SPECJALISTYCZNEGO „SZAFA”
Czas trwania projektu: 01-05-2023 – 30-09-2023
Miejsce realizacji projektu: Wilamowo
Kwota dofinansowania: 3 000 zł
Bezpieczeństwo nad wodą
Projekt odpowiadał na potrzeby przeszkolenia społeczeństwa z zakresu podstawowych i zaawansowanych technik przetrwania, obszarem działania był teren Kanału Elbląskiego – jezioro Ruda Woda w Wilamowie. Projekt odpowiada na potrzebę podniesienia swoich umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy
związanej z bezpieczeństwem nad wodą – bezpieczeństwem osób pływających i aktywnie spędzających czas na obszarach wodnych. W ramach projektu przeprowadzono cykl warsztatów: pierwsza pomoc przedmedyczna, ratownicze skakanie do wody, pływanie stylami ratowniczymi, w ubraniach, holowanie tonącego, wykorzystanie sprzętu ratowniczego, inscenizacje scenek ratowniczych. Projektu miał na celu zapoznanie uczestników z tematyką wodną. Dobrem wspólnym projektu jest zwiększenie poziomu opanowania swoich emocji podczas wydarzeń stresowych oraz nauczanie działania w warunkach
poza strefą komfortu przez co prawdopodobieństwo wystąpienia paniki u ludzi przeszkolonych będzie mniejsze. Przeszkolony uczestnik może przekazywać nabytą wiedzę innym, dzięki czemu szanse na poradzenie sobie w sytuacji kryzysu i wzmożonego wysiłku rosną.
fot. SZAFA
5/IL/2023
Nazwa realizatora: KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W ŁUKCIE
Czas trwania projektu: 01-05-2023 – 31-10-2023
Miejsce realizacji projektu: Łukta
Kwota dofinansowania: 5 000 zł
Szyjmy Razem z KGW Łukta
Projekt polegał na stworzeniu międzypokoleniowych warsztatów szycia ozdób na różne okazje – wiele ciekawych, tematycznych rzeczy związanych z świętami kalendarzowymi. W ramach dofinansowania zakupiono maszynę do szycia, by usprawnić proces tworzenia dekoracji. Dodatkowo młodsza grupa uczestników mogła zapoznać się z używaniem igły, nitki i maszyny. W dzisiejszych czasach dzieci nie obcują z narzędziami krawieckimi i nie wiedzą do czego służą, jak sprawnie posługiwać się przyborami do szycia. Warsztaty z szycia, poprzez kolorowe materiały i wykrajanie ciekawych kształtów, pobudziły w dzieciach, dorosłych i seniorach kreatywność i rozwijały wyobraźnię. Poprzez kontakt z różnymi materiałami i teksturami podczas zajęć została pobudzona u wszystkich uczestników sensoryka oraz wrażliwość na dotyk i struktury. W ramach projektu zatrudniono instruktora do prowadzenia warsztatów, zakupiono niezbędne materiały, które były potrzebne podczas zajęć: guziki, materiały szmaciane, nożyczki itp. Zwieńczeniem działań projektowych była wystawa prac. Realizatorzy oraz uczestnicy pokazali mieszkańcom jakie atrakcyjne i ciekawe rzeczy stworzyli uczestnicy się podczas warsztatów.
fot. KGW Łukta
6/EL/2023
Nazwa realizatora: Koło Gospodyń Wiejskich w Dobrym
Czas trwania projektu: 15-06-2023 – 10-11-2023
Miejsce realizacji projektu: Dobry
Kwota dofinansowania: 4 500 zł
Chodź pomaluj mój świat- mural w Dobrym sposobem na aktywizację mieszkańców
Projekt miał za zadanie podnieść zaangażowanie mieszkańców wsi Dobry i członków KGW Szymbory w lokalne życie publiczne poprzez działalność kulturalną, kultywowanie tradycji, upiększenie wsi a co za tym idzie podniesienie poczucia wartości wśród mieszkańców, poznanie swoich korzeni. KGE zaangażowało starszych i młodzież do realizacji zadań projektowych, dzięki czemu udało się zostawić pamiątkę dla kolejnych pokoleń. Tym sposobem wszyscy dali dobry przykład pozostałym organizacjom pozarządowym z gminy Godkowo. Realizując projekt KGW pokazało, że można, warto i powinno się dbać wszechstronnie o swoja Małą Ojczyznę, dbać o jej rozwój, współmieszkańców poprzez podejmowanie wspólnych działań. To dobro wspólne. Ważne jest, że dotychczas niezaangażowani mieszkańcy włączyli się w realizację zadania, ,,wyszli z domu” po trudnym okresie pandemii. Projekt polegał na organizacji co spotkań z mieszkańcami. Na początku mieszkańcy wspólnie wybrali tematykę muralu, który miał upiększyć ich wioskę i zostać wykonany przez artystę na naszym przystanku. Mieszkańcy zadbali o estetykę otoczenia wokół, wykonali wspólnie prace porządkowe. W trakcie powstawania obrazu przeprowadzone zostały warsztaty dla młodzieży. Odbiorcy dowiedzieli się na czym polega technika, którą artysta malował mural. Dzieci mogły również chwycić za farby i były współtwórcami części grafiki.
fot. KE LGD, KGW Dobry
9/EL/2023
Nazwa realizatora: STOWARZYSZENIE QLT i grupa nieformalna Planszomaniacy
Czas trwania projektu: 01-05-2023 – 30-10-2023
Miejsce realizacji projektu: Łukta
Kwota dofinansowania: 5 000 zł
Młodość kontra doświadczenie, czyli młodzież i seniorzy grają w planszówki
Projekt zakładał zorganizowanie dwóch wydarzeń planszowych: dla seniorów oraz dla młodzieży i dorosłych mieszkańców. W ramach projektu lokalna społeczność została zachęcona do uczestnictwa we wspólnych spotkaniach przy planszy. Wydarzenia zostały poprowadzone przez członków grupy nieformalnej oraz we współpracy ze Stowarzyszeniem QLT i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łukcie. Nie zabrakło wolontariuszy, którzy pomagali w przygotowaniach do wydarzeń, nauce zasad gier i prowadzili turnieje w grze. Dla zwycięzców przewidziane zostały nagrody rzeczowe. Wspólna gra przebiegała w miłym towarzystwie mieszkańców, uczestników, przy słodkim poczęstunku. Dzięki tej inicjatywie udało się zakupić wiele gier z kategorii dla początkujących, łatwych oraz dla średnio zaawansowanych, tak, by każdy znalazł coś dla siebie. Celem tych spotkań przy planszy była aktywizacja mieszkańców. Dzięki projektowi młodzi i seniorzy wyszli ze swojej strefy komfortu, zaczęli się spotkać w swoim gronie na bezpiecznym gruncie, zaczęli rozwijać nowe hobby i wspólnie się integrować. Spotkania przywróciły ducha czasów sprzed ery komputerów i smartfonów, gdzie kontakt vis-a-vis był naturalną formą integracji.
fot. Stowarzyszenie QLT, Planszomaniacy
11/EL/2023
Nazwa realizatora: Koło Gospodyń Wiejskich w Łęczu
Czas trwania projektu: 04-05-2023 – 31-10-2023
Miejsce realizacji projektu: Łęcze
Kwota dofinansowania: 4 000 zł
„Od aktywnej integracji do samorealizacji”
Celem głównym projektu było rozwijanie i pobudzanie aktywności społecznej oraz wzmacnianie integracji i więzi wśród mieszkańców wsi Łęcze. Projekt przyczynił się także do podniesienia kompetencji i umiejętności mieszkańców, ich zaangażowania w działania na rzecz rozwoju ich małej ojczyzny oraz włączenia się w rozwój Centrum Aktywności Lokalnej jako miejsca spotkań mieszkańców. Korzystając z infrastruktury CAL w Łęczu prowadzone były warsztaty dla mieszkańców miejscowości Łęcze o tematyce kulinarnej, krawieckiej, majsterkowania, komputerowej oraz artystycznej. Zwieńczeniem projektu było spotkanie integracyjne mieszkańców – spotkanie przy grillu było czasem na podsumowanie projektu i zapewnieniem atrakcji dla najmłodszych jak i starszych uczestników spotkania.
fot. KGW Łęcze
13/EL/2023
Nazwa realizatora: Ochotnicza Straż Pożarna w Gronowie Elbląskim i grupa nieformalna Młodzi chcą działać.
Czas trwania projektu: 10-05-2023 – 9-11-2023
Miejsce realizacji projektu: Gronowo Elbląskie
Kwota dofinansowania: 3 000 zł
Uczę się, więc umiem pomagać
W ramach projektu przeprowadzono szkolenia z pierwszej pomocy we wszystkich klasach jak również oddziałach przedszkolnych szkoły podstawowej w Gronowie Elbląskim. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z wyposażeniem torby PSP R1, tak aby właśnie w przypadku konieczności udzielenia pomocy mieli świadomość nazewnictwa danej rzeczy. Ćwiczenia praktyczne były świetną okazją do przypomnienia sobie lub nabycia wiedzy przekazywanej przez organizatorów.
Głównym celem projektu była nauka pierwszej pomocy przedmedycznej. Dobrem Wspólnym jest w tym przypadku umiejętność uratowania ludzkiego życia, zbudowanie świadomego społeczeństwa młodych ludzi.
fot. OSP w Gronowie Elbląskim
14/EL/2023
Nazwa realizatora: Fundacja Archipelag Marzeń
Czas trwania projektu: 02-05-2023 – 30-09-2023
Miejsce realizacji projektu: Łęcze
Kwota dofinansowania: 5 500 zł
Rodzina blisko natury
Celem głównym projektu było wsparcie w rozwoju 8 rodzin (30 osób) w kontekście ich aktywności, integracji, kompetencji społecznych i wychowawczych, ekspresji kulturalnej, spędzania więcej rodzinnego czasu na łonie natury.
W ramach projektu przeprowadzone były wyprawy leśne, prowadzone przez instruktora posiadającego
doświadczenie w edukacji przyrodniczej. Każda rodzina została wyposażona w zestawy (lornetka, kompas itp.). Tematem przewodnim wypraw były zioła oraz grzyby. Były też warsztaty taneczne – tańcowanie na polanie, prowadzone przez doświadczonego instruktora tańców ludowych. Kolejnemu spotkaniu towarzyszyła tematyka muzyczna. Warsztaty rodzinnego muzykowania służyły poznaniu różnych stylów muzycznych i pokazały uczestnikom, że muzyka to świetny sposób na zabawę, improwizację, radosne spędzanie czasu wolnego. Nie obyło się także bez zajęć gotowania w plenerze -uczestnicy zobaczyli, jak można przyrządzić zdrowe dania poza kuchnią! Kulturalne potrzeby ducha zostały zaspokojone poprzez ostatnie z warsztatów, warsztaty teatralne na łące, których zwieńczeniem było przygotowanie przez uczestników wspólnego występu.
fot. Fundacja Archipelag Marzeń
PJ
Archiwa
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- marzec 2024
- luty 2024
- styczeń 2024
- grudzień 2023
- listopad 2023
- październik 2023
- wrzesień 2023
- sierpień 2023
- lipiec 2023
- czerwiec 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- marzec 2023
- luty 2023
- styczeń 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- październik 2022
- wrzesień 2022
- sierpień 2022
- lipiec 2022
- czerwiec 2022
- maj 2022
- kwiecień 2022
- marzec 2022
- luty 2022
- styczeń 2022
- grudzień 2021
- listopad 2021
- październik 2021
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- lipiec 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- luty 2021
- styczeń 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- październik 2020
- wrzesień 2020
- sierpień 2020
- lipiec 2020
- czerwiec 2020
- maj 2020