Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentMultithumb has a deprecated constructor in /home/mediad/domains/kanal-elblaski-lgd.pl/public_html/plugins/content/multithumb/multithumb.php on line 20

Gmina Zalewo

Paweł Tucki | . Opublikowano w Partnerzy

Gmina Zalewo

Urząd Miejski w Zalewie
ul. Częstochowska 8,
14 - 230 Zalewo
tel. +48 89 758 83 77,
fax +48 89 758 82 72
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www: www.zalewo.pl

Region: Warmia i Mazury
Powiat: Iławski
Położenie: Północna Polska

Ludność:                                    6 947 faktycznie zamieszkałych – stan na 31.12.2015 r.
Gęstość zaludnienia:            27 osób na km2
Powierzchnia gminy:            254 km²
Liczba miejscowości:            49

Liczba sołectw:                       22

Największą atrakcją Gminy są liczne lasy, jeziora i zabytki kultury materialnej.

Położona jest w zachodniej części województwa warmińsko – mazurskiego, w powiecie iławskim. Siedziba gminy leży 75 km od Olsztyna oraz 65 km od Elbląga. Niezwykle istotnym dla każdego mieszkańca gminy jest fakt położenia gminy częściowo w Parku Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego oraz częściowo w jego otulinie. Park porastają lasy, występuje tu także wielka różnorodność flory i fauny.

Lasy stanowią ok. 20% powierzchni gminy, jeziora natomiast – 14% To właśnie jeziora urozmaicają krajobraz gminy. Najdłuższe jezioro w Polsce (27 km ) – Jeziorak – położone jest na terenie naszej gminy i połączone jest kanałem z jeziorem Ewingi. Nad jeziorem Ewingi usytuowany jest pomost do cumowania łodzi i żaglówek. Atrakcyjność gminy polega również na połączeniu kanałem kajakowym
i żeglarskim jeziora Jeziorak z Kanałem Elbląskim. Pajęczyna dróg lądowych daje możliwość komponowania trasy niezwykle atrakcyjnej, każdorazowo innej, z możliwością przeżycia kolejnej przygody. Na jeziorze Jeziorak znajduje się ponad 20 wysp, w tym Wyspa Bukowiec, położona na terenie naszej gminy. Wyspa ta połączona jest z lądem sztucznie usypaną groblą.

Ponad 50% powierzchni gminy to tereny zakwalifikowane do I kategorii terenów rekreacyjnych. Jeziora i lasy pozwalają na uprawianie turystyki wodnej, pieszej, żeglarstwa i kajakarstwa. Niezwykły, zdrowy klimat tych okolic pozwala na zapewnienie aktywnego i wspaniałego wypoczynku, nawet najbardziej wybrednemu turyście. W związku z usytuowaniem na terenie Gminy Zalewo 17 jezior, wykorzystujemy ten potencjał zarówno rekreacyjnie jak i turystycznie.