Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentMultithumb has a deprecated constructor in /home/mediad/domains/kanal-elblaski-lgd.pl/public_html/plugins/content/multithumb/multithumb.php on line 20

Gmina Rychliki

Paweł Tucki | . Opublikowano w Partnerzy

 rychliki herb Gmina Rychliki

Urząd Gminy w Rychlikach
14-411 Rychliki
tel. 55 248 81 55
fax 55 239 43 52
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
www: www.rychliki.pl
rychliki-ug.bip-wm.pl

Region: Warmia i Mazury
Powiat: Elbląski
Położenie: Północna Polska

Ludność:                                         3 922 faktycznie zamieszkałych – 31.12.2015 r
Powierzchnia:                               132 km2
Gęstość zaludnienia:                 31 osób na km2
Liczba miejscowości:                 27

Liczba sołectw:                            15

Największą atrakcją są pochylnie na Kanale Elbląskim

Położenie geograficzne

Gmina Rychliki leży w północno - zachodniej części województwa warmińsko - mazurskiego, w tak zwanym mezoregionie Pojezierza Iławskiego na pograniczu z Żuławami Wiślanymi i Równiną Warmińską.

Atrakcje turystyczne:

Największą atrakcją turystyczną gminy jest Kanał Elbląski z zespołem pięciu pochylni, z czego trzy znajdują się w gminie Rychliki i są to Jelenie, Całuny Nowe oraz częściowo Oleśnica. Turyści odwiedzający gminę mogą zobaczyć, poza Kanałem Elbląskim i pochylniami, szereg zespołów dworsko - pałacowych z XVII - XIX wieku, np. w miejscowościach: Powodowo, Rejsyty, Jankowo, Sójki, Barzyna, Wysoka, Marwica. Ich obecny stan jest bardzo różny. Można zobaczyć obiekty sakralne XV – XVI wieczne, a nawet Sanktuarium Świętego Wojciecha z 1399 roku w Świętym Gaju, gdzie znajduje się domniemane miejsce śmierci Świętego. Wojciecha.
W pobliżu tej wsi odkryto drewniane tzw. „pomosty bągardzkie”, łączące niegdyś tereny polskie z pruskimi oraz pruskie grodzisko w lesie pod Kwietniewem. Przez gminę przebiega turystyczny szlak pieszy ze Świętego Gaju do Elbląga, a także oznakowana ścieżka rowerowa z Dzierzgonia przez Święty Gaj do Elbląga. Turyści mogą zatrzymać się na polach biwakowych: nad jeziorem Korsuń w miejscowości Kiersity i przy Kanale Elbląskim w Jelonkach.

Rozwój gospodarczy:

Gmina Rychliki jest typowo rolniczą gminą z rozwiniętymi usługami dla rolnictwa. Ze znaczących dla gminy inwestycji w ostatnich latach zrealizowano budowę sieci wodociągowej we wsiach Jelonki, Marwica i rozbudowę w Rychlikach o dalsze 2.200 m, odbudowę szkoły w Kwietniewie, budowę gimnazjum i sali gimnastycznej w Rychlikach, ośrodka zdrowia w Rychlikach, oczyszczalni ścieków w Rychlikach i modernizację w Dymniku, świetlicy i remizy strażackiej w Świętym Gaju, nowego boiska sportowego w Rychlikach.

Możliwości inwestycyjne:

„Program rozwoju turystyki w obszarze Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego na lata 2007-2013” zakłada realizację szeregu inwestycji na terenie gminy, a są to głównie inwestycje drogowe. Mieszkańcy gminy najbardziej oczekują przebudowy drogi 527 na odcinku Jelonki – Dzierzgoń. Inwestycje te w znacznej mierze przyczynią się do podniesienia atrakcyjności turystycznej gminy.