Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentMultithumb has a deprecated constructor in /home/mediad/domains/kanal-elblaski-lgd.pl/public_html/plugins/content/multithumb/multithumb.php on line 20

760 lat Rudzienic

| . Opublikowano w Aktualności

W niedzielę 30 sierpnia 2009 roku dokonano odsłonięcia pamiątkowej tablicy z okazji 760 - lecia Rudzenic: "Rudzienice 1249-2009", umieszczonej na wiekowych kamieniach. Odsłonięcia tablicy dokonali:  Henryk Plis - Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Rudzienickiej w Rudzienicach,  Krzysztof Harmaciński - Wójt Gminy Iława, profesor Stanisław Achremczyk - Instytut Pamięci Narodowej w Olsztynie, Adam Żyliński -  poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, dr Ryszard Sajkowski  - Uniwersytet Warmińsko - Mazurski w Olsztynie, Adam Olszewski - proboszcz Parafii Rzymsko - Katolickiej p.w. M.B. Królowej Polski w Rudzienicach i równocześnie dziekan Dekanatu  Iława - Wschód, sołtys wsi Rudzienice i  8 letnia Klaudia Drossel, wnuczka zasłużonego mieszkańca Rudzienic.

W trakcie Biesiady Historycznej spotkali się znani i uznani historycy i pasjonaci historii, zbieracze i kolekcjonerzy pamiątek, wydawcy biuletynów historycznych, w tym m. in. Krzysztof Dziombowski, odtwórca drzewa genealogicznego 24 pokoleń rodziny Dziombowskich herbu Pomian, liczącej 4500 członków, w tym 1500 żyjących.

Pan Piotr Adamczyk z Muzeum Historyczno - Archeologicznego w Elblągu przygotował i zaprezentował historyczne gry i zabawy planszowe, w tym m.in.: Chopad, Mancala, Latrunculi, Tic tac toe, Alquerque, Ashtea, Chemma, Młynek, Senet, Hnefatafl.

Spotkanie z rycerzami z Elbląga i pokazy uzbrojenia oraz sztuki walk rycerskich przyciągały również uwagę uczestników Biesiady.

Towarzystwo Ziemi Rudzienickiej przygotowało wystawę dawnych fotografii  Iławy, a Pan Henryk Plis był przewodnikiem po przedwojennej Iławie, wystawę haftu i litografii.

Pan Henryk Plis zaprezentowal swoją kolejną książkę o dziejach Iławy i okolic. Jedno z jego wcześniejszych opracowań to "Historie i uroda obszaru Kanału Elbląskiego" wydane w 2007 roku przez LGD.

Biesiadzie Historycznej w Izbie Pruskiej w Rudzienicach towarzyszył konkurs strzelecki przeprowadzony przez LOK w Iławie.

Omówiono ideę powołania Bractwa Historycznego, skupiającego zbieraczy pamiątek i materiałów o powojennej historii Ziemi Rudzienickiej, dokumentujących ważne wydarzenia. Jego celem jest ocalenie od zapomnienia dziejów poszczególnych miejscowości, postaci odgrywających ważną rolę w życiu społeczno - gospodarczym, poprzez spisywanie i naukę regionalizmu w szkołach.

Wręczone zostały medale 760 lecia Rudzienic osobom zasłużonym dla dokumentowania historii Ziemi Rudzienickiej.

Organizatorem obchodów było Towarzystwo Ziemi Rudzienickiej w Rudzienicach. Gospodarz Biesiady Historycznej Henryk Plis, równocześnie właściciel Izby Pruskiej wraz z małżonką Jadwigą Plis podejmowali gości zupą Gargamela i innymi smakołykami. W Biesiadzie uczestniczyło ponad 60 osób.

Grupa z LGD Kanału Elbląskiego, miała na celu poznanie aktywności innych liderów życia społeczno - gospodarczego obszaru Kanału Elbląskiego na przykładzie Towarzystwa Ziemi Rudzienickiej.  Wizyta studyjna była zorganizowana w ramach projektu „Program LEADER kuźnią lokalnych liderów”, współfinansowanego przez Zarząd Województwa Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie.

Odwiedziliśmy także pobliskie Ławice, najpiękniejszą wieś na naszym obszarze, z bardzo estetycznie zagospodarowanym centrum wsi, "chatką za wsią" dla dorosłych i placem zabaw dla dzieci. W Ławicach zachwyca  dbałość mieszkańców o swoje otoczenie i wspólne dobro. We wsi zrealizowano Plan Odnowy Miejscowości finansowany z SPO "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich, 2004-2006".

S.Pańczuk