Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentMultithumb has a deprecated constructor in /home/mediad/domains/kanal-elblaski-lgd.pl/public_html/plugins/content/multithumb/multithumb.php on line 20

Niebieski szlak rowerowy z Zalewa do Iławy c.d.

| . Opublikowano w Aktualności

Niebieski szlak rowerowy w granicach miasta Miłomłyn nie jest jeszcze oznakowany. Prowadzi obok Śluzy Miłomłn, ulicami Kościelną i Pasłęcką, dochodzi do brukowanego placu przy kościele p.w. św. Bartłomieja. Dalej ulicą Ostródzką, przekracza most na rzece Liwie, po prawej stronie widnieje jaz, a po lewej przystań, za którą znajduje się zabytkowy budynek Nadleśnictwa Miłomłyn. Następnie na skrzyżowaniu z ul. Twardą szlak skręca w prawo i dalej prowadzi prosto. Po lewej stronie mija cmentarz z zabytkową bramą i kaplicą, przekracza wiadukt nad nieczynną linią kolejową relacji Ostróda – Morąg. Mija drogę w prawo do miejscowości Samborowo i z lewej ulicę Hotelową, przy której jest zlokalizowany Hotel Zdrój Miłomłyn. Szlak prowadzi prosto dawnym śladem siódemki, dziś ślepą ulicą po 200 metrach dochodzącą do drogi krajowej nr 7. Jej poboczem szlak prowadzi kilkanaście metrów i skręca w prawo w las w kierunku miejscowości Liwa. Na odcinku 4 km spotkamy 40 znaków rowerowych malowanych na drzewach. Po przejechaniu ok. 3 km dojeżdżamy do dwóch ogrodzonych młodniaków i do śródleśnego jeziora Srebrnego położonego po lewej stronie szlaku. Przy jeziorze szlak skręca w prawo i jest dobrze oznakowany tabliczkami na drewnianych słupach ogrodzenia młodniaków. Po przejechaniu ok. 2 km przy skraju lasu z lewej strony szlak niebieski łączy się ze szlakiem zielonym oznakowanym przez LGD Łukta. Szlaki z prawej strony mijają widoczną Śluzę Zielona, przekraczają most na Kanale Elbląskim i przy pierwszych zabudowaniach miejscowości Lubień rozdzielają się: zielony biegnie dalej prosto, a niebieski skręca w prawo w kierunku pól uprawnych, pastwisk, ściany lasku brzozowego i dalszych zabudowań Lubienia. Wychodzi między zabudowaniami i skręca pod kątem prostym w lewo w kierunku Liwy, a po prawej stronie kilkanaście metrów dalej znajduje się Śluza Zielona. Jest to bardzo dobre miejsce do odpoczynku. W Lubieniu szlak prowadzi ulicą Łąkową, skręca w lewo do centrum wsi. Tam skręca w prawo i dalej biegnie prosto. Po prawej stronie mija gospodarstwo agroturystyczne Źrebaczówka. W Liwie znajduje się dawny cmentarz ewangelicki.

Wśród uprawnych pól szlak prowadzi prosto do Zalewa, później  lasami do miejscowości Gil Mały i Gil Wielki skrajem jezior Gil Mały oraz Gil Wielki. Szlak prowadzi leśnymi drogami i jest dobrze oznakowany, mija Rezerwat Jeziora Iłgi i prowadzi do skrzyżowania 5 dróg, biegnie asfaltem i po kilkunastu metrach ostro skręca w drogę leśną, aż do miejscowości Wiewiórki. Tu pod kątem prostym skręca w prawo w drogę asfaltową przez Frednowy do Wilczan. Kończy sie  asfalt i szlak wjeżdża znów w drogę leśną prowadzącą do Tynwałdu. W Tynwałdzie drogowskazy kierują szlak do Jezierzyc nad Jeziorakiem. Na krótkim odcinku biegnie razem ze szlakiem czerwonym. W Jezierzycach na kolejnym skrzyżowaniu drogowskazy kierują szlak niebieski do Jażdżówek, Kwir, Szałkowa i granic Iławy. W Iławie szlak jest prowadzony do centrum miasta.

Niebieski szlak rowerowy jest bardzo dobrze oznakowany, zwłaszcza w lasach i na skrzyżowaniach dróg, czyli tam, gdzie najłatwiej można się zgubić.

Zapraszam na niebieski szlak rowerowy kojarzony z jeziorami.

S.Pańczuk