Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentMultithumb has a deprecated constructor in /home/mediad/domains/kanal-elblaski-lgd.pl/public_html/plugins/content/multithumb/multithumb.php on line 20

Niebieski szlak rowerowy z Zalewa do Iławy

| . Opublikowano w Aktualności

Zakończono znakowanie niebieskiego szlaku rowerowego na całej jego długości 68,5 km z Zalewa przez Miłomłyn do Iławy. Szlak niebieski rozpoczyna się przy rynku od ulicy Częstochowskiej w Zalewie i biegnie ulicami  Krakowską, Mickiewicza, aby na ulicy Kilińskiego połączyć się ze szlakiem zielonym. Oba szlaki są wyprowadzane z miasta drogą powiatową w kierunku Susza i Iławy. Za Zalewem szlaki rowerowe rozdzielają się: niebieski prowadzi przez Miłomlyn do Ilawy, natomiast zielony  biegnie przez Dobrzyki, Jerzwałd, Siemiany, Piotrkowo, Starzykowo, Szymbark, Kamionkę do Iławy.

W Zalewie krzyżują się drogi kołowe i przecinają trzy szlaki rowerowe obszaru Kanału Elbląskiego: żółty, zielony i niebieski. Zalewo było niegdyś znaczącym ośrodkiem gospodarczym, o czym świadczą pozostałe zabytki. Opuszczając Zalewo ul. Kilińskeigo w kierunku Iławy i Susza, wspólnym szlakiem zielonym i niebieskim, po prawej stronie tuż za miastem mijamy jezioro Ewingi polączone już w średniowieczu Kanałem Dobrzyckim z jeziorem Jeziorak.

Dalej szlak niebieski biegnie w kierunku lasu i po niewielkim odcinku wśród lasu prowadzi do miejscowości Rąbity. Jest to osiedle po byłym państowym gospodarstwie rolnym z piętrowymi blokami. Dalej szlak prowadzi przez rozległe pola uprawne, skrawek lasu i kolejne skrzyżowanie dróg do osiedla po byłym PGR w Międzychodzie oraz miejscowości Rudnia położonej w niedużej odległości od Zatoki Rudnia.  Szlak przed wejściem w las po prawej stronie mija zjazd do Skitławek, w których znajdują sie dwa gospodarstwa agroturystyczne "Muchówko" i "Eden". Skitławki są pierwowzorem miejscowości opisywanej przez Zbigniewa Nienackiego, w książce "Raz w roku w Skiroławkach".

Po wyjeżdzie z lasu szlak prowadzi drogą powiatową utwardzoną wśród rozległych pól, pastwisk i stad bydła ras mięsnych do Śliwy. W Śliwie, tuż obok drogi do Miłomłyna po lewej stronie znajduje się dawny dwór, a po prawej stronie sklep z witającymi ogromnymi rzeźbami, dalej mija drogę do Wieprza, Gubławek i wyspy Bukowiec na Jezioraku. Szlak prowadzi prosto w kierunku Boreczna. W Śliwie i Borecznie usytuowano  drogowskazy niebieskiego szlaku rowerowego.

W Borecznie niebieski szlak rowerowy pod kątem prostym skręca w prawo w kierunku Duby i mostu nad kanałem łączącym Jezioro Dauby z Zatoką Kruga i prowadzi przez las, aby po około 700 metrach od mostu skręcić w lewo w leśną nieutwardzoną drogę w kierunku Mozgowa. Wzdłuż gruntowej drogi  rosną okazałe lipy, które aż do Karnit tworzą piękne aleje. Szlak rowerowy dwukrotnie przecina Kanał Iławski, będący elementem szlaku wodnego Kanału Elbląskiego. Lokalni historycy twierdzą, że Święty Wojciech, zginął  w Mozgowie, a nie w Świętym Gaju.

Niebieski szlak rowerowy prowadzi obok zamku w Karnitach zbudowanego w 1856 roku i Jeziora Kocioł. Zamek położony tuż nad jeziorem pełni rolę hotelu. Wokół zamku stworzono Park Kłobuka, dobrego leśnego duszka, mini zoo, hodowlę danieli. Z zamku jest dostęp do plaży. nad Jeziorem Kocioł. Szlak rowerowy mija zamek i wchodzi do miejscowości Karnity na utwardzoną drogę, przy której stoją okazałe tulipanowce i bloki mieszkalne, a dalej jesiony i most z 1910 roku. Za Karnitami szlak rowerowy skręca w prawo w drogę gruntową prowadzącą w kierunku miejscowości Dębinka, ale ciekawi turyści mogą skręcić wcześniej w lewo w drogę w kierunku miejscowości Ligi i zobaczyć akwedukt o długości 484 m i szerokości 39 metrów, usypany w poprzek Jeziora Karnickiego w latach 1872-1876, w którym  poprowadzono kanał. Wody Jeziora Karnickiego łączą się pod nasypem.

Szlak rowerowy za Karnitami prowadzi dalej prosto i skręca przed młodniakiem w prawo w kierunku Dębinki. Przed Dębinką po prawej stronie mija kolejny most z 1913 roku. W Dębince znajduje się gospodarstwo agroturystyczne z przechowalnią łodzi "Aksamicianka" i dwa zabytkowe cmentarze. Mieszkańcy zachowują tradycje, a ich wieniec dożynkowy zdobył drugie miejsce podczas dożynek wojewódzkich w 2008 roku. W Dębince szlak rowerowy biegnie tuż nad Kanałem Iławskim, nad brzegiem którego rosną wiekowe lipy. Z Dębinki szlak rowerowy wprowdzony jest na drogę powiatową z Boreczna do Miłomłyna i drogą asfaltową biegnie prosto do miasta, aż do kolejnego mostu, tuż obok Śluzy Miłomlyn wybudowanej w latach 1872-1876. Jest to bardzo ważny węzeł szlaku wodnego, gdyż od niej liczy się kilometraż szlaku w kierunku Jeziora Drużno, Jeziora Szeląg i Jeziora Jeziorak.

Od śluzy Miłomłyn szlak prowadzony jest ulicą Kościelną, skreca w prawo w Pasłęcką i przechodzi na główną ulicę Miłomłyna,  Rynkową, obok zabytkowego kościoła p.w. Świętego Bartłomieja, Nadleśną, skręca w prawo w Ostródzką i wychodzi z miasta.

Szlak rowerowy na odcinku Zalewo - Miłomłyn ma długość 26 km. Jest w bardzo dobrym stanie, bardzo dobrze oznakowany. Można poruszać się po nim bez mapy. Został w całości odnowiony, poprzez malowanie znaków na drzewach, uzupełniony znakami i drogowskazami zakupionymi przez Gminę Zalewo. Gmina Miłomłyn prace uzupełniające na szlaku niebieskim rozpocznie we wrześniu 2009 roku.

Dalszy opis szlaku Miłomłyn - Iława w kolejnym odcinku.

 

.